I vy se v poslední době cítíte starší, než ve skutečnosti jste? Na vině může být nekvalitní spánek. Nový výzkum ukázal, že špatný spánek negativně ovlivňuje postoj k vlastnímu věku a zdraví.
Víme, že spánek ovlivňuje nejen naši náladu, schopnost soustředit se, ale také naše psychické i fyzické zdraví. Nejnovější vědci našli souvislost mezi špatným spánkem a negativními pocity ze stárnutí. Zjednodušeně – pokud se při ranním vstávání cítíte starší než skutečně jste, může být proto, že nespíte dobře.
Podle hlavní autorky studie Sereny Sabatini, PhD., špatná kvalita spánku souvisí s negativními pocity z přibývajícího věku. Navíc lidé, kteří nespí dobře, jsou náchylnější k různým zdravotním problémům. Pozitivní informací je, že léčba problémů se spánkem zlepšuje i psychickou pohodu a po kvalitním spánku se budete cítit mladší.
Odborníci tvrdí, že špatný spánek nejenže způsobí, že se budete negativně cítit v souvislosti s přibývajícími léty, ale může mít reálné negativní účinky na vaše zdraví. Speciální REM cykly spánku jsou nezbytné k tomu, aby nám pomohly obnovit se, zotavit se z nemoci, opravit tělo, upevnit vzpomínky a regulovat emoce.
Během různých stadií spánku tělo vylučuje nebo reguluje různé hormony. Růstový hormon se vylučuje během fáze spánku, kterou odborníci nazývají NREM N3. Tento hormon je zodpovědný za opravu krevních cév. Je to velmi důležitý proces, protože drobné trhlinky v krevních cévách mohou vést k nahromadění plaku a nakonec k srdečnímu infarktu nebo mrtvici.
Nekvalitní spánek zhoršuje myšlení
Nedostatek spánku snižuje propojení mezi amygdalou a prefrontálním kortexem mozku. To jsou oblasti zodpovědné za kontrolu našich impulsů a zpracování informací. Určitě jste už i vy na vlastní kůži pocítili, že když nemáte dostatek spánku, ztrácíte pozornost, děláte špatná rozhodnutí a špatně regulujete negativní emoce. A to není všechno – špatný spánek se podepisuje i na schopnosti zpracovat informace.
Tipy pro lepší spánek
Naštěstí existuje několik vědecky ověřených způsobů, díky kterým upravíte kvalitu spánku k lepšímu.
Zde jsou nejdůležitější z nich:
Vyhněte se dennímu spánku
Jedním z procesů, které regulují spánek, je spánková homeostáza. Je běžné, že během dne pocítíte potřebu zdřímnout si, ale pokud tomuto nutkání neodoláte, budete mít problém s nočním spánkem.
Dodržujte pravidelný rozvrh
Snažte se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, dokonce i o víkendech. Pravidelnost ve spánkovém režimu je důležitá, protože máme vnitřní 24hodinové biologické hodiny, které ji očekávají.
Vypněte obrazovky alespoň hodinu před spaním
Alespoň hodinu před spaním je třeba vypnout všechny monitory a displeje, protože modré světlo z obrazovek ničí spánek. Potlačuje tvorbu melatoninu, hormonu, který reguluje načasování spánku. Ke spuštění uvolňování melatoninu je nutná tma.
Udržujte ložnici chladnější
Lidské tělo potřebuje snížit svou vnitřní teplotu o pár stupňů, aby mohlo usnout a spalo po celou noc. Optimální teplota v ložnici je přibližně 18°C.
Udržujte v ložnici tmu
Všechny zdroje světla – i lampy z ulice potlačují tvorbu melatoninu. Velmi dobrým způsobem, jak jej eliminovat jsou zatemňovací závěsy nebo používejte masku na oči.
Natrénujte mozek, abys spojil postel se spánkem
Pokud jste v posteli 25 minut a prostě pořád nemůžete usnout, vstaňte a dělejte něco jiného. Vraťte se do postele, když se budete cítit ospalí. Hlavním důvodem nespavosti je to, že mozek se naučí spojovat postel s bdělostí. Stává se to často, pokud jste zvyklí i během dne polehovat v posteli nebo z postele dívat televizi či dělat jiné aktivity.
Nepijte kávu ani alkohol
Pokud máte vážné problémy se spánkem, první úpravou, kterou byste měli udělat je nepít kávu v odpoledních hodinách a dát si pauzu od alkoholu. Káva i alkohol narušují schopnost usnout a zůstat spát.
https://extra-bydleni.cz/chystate-se-poridit-pergolu-mame-pro-vas-tip-ktery-dominuje-posledni-dobou/
https://bydleni-plus.cz/vyhody-zastineni-pergoly-i-domu/
https://magazinhobby.cz/jake-jsou-nejcastejsi-navnady-na-kapry/