Kde všude najde plexisklo využití?

PR článek

Plexisklo známe všichni a standardně se s ním setkáváme v běžném životě několikrát denně. Má totiž mnoho různých využití a jeho výroba se dá snadno přizpůsobit potřebám daného odvětví, je proto považováno za univerzální materiál.

Především v průmyslu a výrobě stále roste obliba i prodej plexiskla. Jeho největší předností je, že je lehký, odolný a průhledný i v tlustých vrstvách. Na mnoha místech tak dokáže zastoupit sklo, které je křehčí a snadno se rozbije. Ve stavebnictví se proto používá jako náhrada skla v světnicích střešních krytinách, terasových i balkonových zábradlích a zimních zahradách. Ohýbání plexiskla umožňuje jeho tvarování přesně podle požadavků a potřeb, využívá se proto i pro výrobu průmyslových krytů a různých ochranných obalů. Velkým přínosem je pro potravinářství, protože na rozdíl od skla se nerozbije na střepy, proto například ve vitrínách v obchodech s potravinami minimalizuje riziko toho, že by se střepy dostaly do styku s jídlem v případě poškození.

Úpravu do předem daných rozměrů řeší řezání plexiskla, které patří mezi naprosto základní úkony při práci s tímto materiálem. Na řezné hraně však mohou zůstat stopy po pilovém kotouči, a to může bránit využití produktu především z estetického hlediska, leštění plexiskla však pomůže k dosažení lepšího vzhledu u hran i přechodových spojů. Možnost vytvořit plexisklo na míru je hojně využívána v dopravním průmyslu, vyrábí se z něj například okna do kokpitů letadel či vlaků a náhradní díly pro automobily i motocykly. Ve zdravotnictví je plexisklo hojně využíváno k výrobě různých medicínských přístrojů, jako jsou například inkubátory, přístroje pro transfuzi krve nebo sterilizační boxy.

Plexisklo lze snadno barvit brousit i tvarovat, takže z něj lze vyrábět také dekorační prvky, nábytek, výstavní stánky, osvětlovací prvky, doplňky do domácnosti a mnoho dalších věcí, které v našich životech mají praktické a funkční využití.

zeny
PR článek

Nejnovější články

Další články autora