Rodinný dům se zelenou střechou, s moderním světlým interiérem a výhledem na hrad

PR článek

Na svažitém terénu v proluce mezi rodinnými domy vyrostl dům, který je navržen na půdorysu úzkého obdélníku s orientací na sever. Krásné výhledy do údolí řeky Dyje a na protější skalní svahy jsou největší devizou obytného prostoru. Světlý interiér s moderními designovými doplňky je v kontrastu se zelenými plochami, které dům nejen obtékají, ale také pokrývají v podobě zelené střechy.

Terén pozemku je velmi svahovitý, má původní terasovou úpravu s kamennými stěnami. Nad protilehlým břehem se zvedá skalní stěna se Znojemským hradem, Rotundou sv. Kateřiny a Kostelem sv. Mikuláše. Okolní zástavba je velmi různorodá, jedná se zejména o jednopodlažní nebo dvoupodlažní rodinné či bytové domy.

Rodinný dům se zelenou střechou mezi domy
Severní část domu, která je orientována k nábřeží, je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Forma navrženého rodinného domu je nejvíce determinována tvarem, profilem a orientací pozemku. Jeho minimální šířka, velká strmost svahu a orientace na sever udávají základní tvarové parametry objektu. Dům je proto navržen na půdorysu úzkého obdélníku, který ctí převládající uliční čáru ze severní strany a odstupy od sousedních budov.

Dům má od nábřeží tři nadzemní podlaží a ze strany svahu jedno. Severní část domu, která je orientována k nábřeží, je zkosená a tvoří šikmou střechu navazující na střechy sousedních domů. Zbylá část vrchní hmoty pokračuje plochou střechou.

Střecha je po celé své ploše zelená a opticky přechází do stoupající zahrady. Do zelené plochy střechy jsou vyřezány dva asymetricky umístěné okenní otvory dětských pokojů a obytného prostoru. Východní stěna hmoty je vysunuta a ustoupena, což umožňuje prosvětlení ložnice a prostoru chodby na 2. NP.

Obývací pokoj v moderním domě s výhledem na hrad Znojmo
Právě krásné výhledy do údolí řeky Dyje a na protější skalní svahy s významnými historickými památkami Znojma jsou největší devizou obytného prostoru a celého rodinného domu. Zdroj: KUBA&PILAŘ ARCHITEKTI s.r.o.

Hlavní obytný prostor je umístěn na nejvyšším podlaží a je propojen s venkovní terasou a zahradou na jižní straně. Díky tomu, že obytný prostor není po celé své délce dělený, může využívat jak jižní slunce přecházející ze zahrady prosklenou stěnou jídelní části, tak výhledy na sever do údolí. Právě krásné výhledy do údolí řeky Dyje a na protější skalní svahy s významnými historickými památkami Znojma jsou největší devizou obytného prostoru a celého rodinného domu.

zeny
PR článek

Nejnovější články

Další články autora