Sexy právníci, tip top právničky či namakaní plavčíci? O těchto profesích filmy i seriály klamou

PR článek

Kterým mýtům z filmů a seriálů nejčastěji věříme?

Realita versus skutečnost v povoláních. Také milujete filmy nebo seriály z prostředí zločinů, nemocnice nebo se rády rozptýlíte při sledování přitažlivých plavčíků, kteří ve zpomalených záběrech běží po pláži? Inu, neměli byste zapomínat na to, že realita může být docela jiná. Portál Brightside sesbíral nejčastěji mýty o povoláních, kterým lidé věří, protože je vidí v televizi. Vnímáte je na obrazovkách i vy?

Právníci
Tvůrci filmů a seriálů rádi prezentují postavy a události mnohem dramatičtěji než jsou ve skutečném životě, aby byly pro diváky poutavější. Výjimkou není ani televizní seriál Suits zaměřený na svět právníků, který je místo tun papírovaček plný dramatických dialogů. Ale i když oddělíme drama od faktů, zdá se, že Suits se v práci právníka mýlí v několika věcech:

Mike a Rachel jsou často viděni hledat informace v tištěných knihách, v knihovně. Podle právníků z reálného života se však metody výzkumu změnily a nyní najdete všechny potřebné informace na internetu.

Dokonce i partneři advokátních kanceláří mají někdy menší kanceláře než asistentka Rachel.

Postavy ze Suits vždy vypadají oslnivě, téměř jako hollywoodské hvězdy na červeném koberci. Jsou vždy mladí a září. Ve skutečnosti je práce právníků příliš časově náročná na to, aby stále vypadali jako supermodelové.

Ve skutečnosti by sotva nějaká seriózní právnická firma ohrozila své podnikání, aby zakryla Mikovu lež. Ale to je drama, kolem kterého se točí celý příběh, že?

Lékaři
Pravděpodobně je obtížné najít osobu, která nikdy neviděla seriál o lékařích. Existuje mnoho televizních lékařů, které všichni dobře známe, například legendární Dr. Gregory House. Ale dělají lékaři ve skutečném životě stejná rozhodnutí? Pravděpodobně ne a tady jsou důvody:

Žádný skutečný lékař není „odborníkem na všechno“ a nedokáže vyléčit všechny možné zdravotní problémy. Televizní lékaři jsou však často zobrazováni při tom, jak vykonávají všechny možné povinnosti: přijímají pacienty do nemocnice, dělají všechny testy, podávají injekce, popisují rentgenové snímky, jsou odborníci v mnoha oborech současně.

Stanovení diagnózy také neprobíhá tak dramaticky, jak jste mohli vidět například v seriálu Dr. House. Desítky různých testů, které probíhají metodou pokus-omyl, by si nemocnice u každého pacienta nemohly dovolit ani kapacitně.

Práce lékaře je ve skutečnosti spojena také s administrativou, nejen s akčním odhalováním symptomů. A upřímně, všichni víme, kolik hodin u nás pacienti přesedí v čekárnách a jaký je postup v nemocnicích.

Policisté
Další populární kategorie televizních seriálů je o policejní práci, zvláště pokud je zapojen důmyslný konzultant – Castle, Monk, Patrick Jane. Ale stejně jako v jiných pořadech souvisejících s profesí, jejich postavy často dělají věci, které by skuteční policisté dělali jen stěží:

Skutečně nemůžete najít všechny informace o osobě pouhým zadáním jejího jména do policejního počítače. Je pravděpodobné, že existuje mnoho lidí se stejným jménem a než zjistíte, kdo je ta osoba, kterou hledáte, trvá to mnohem déle.

Opět zapomínají na administrativu. Televizní policisté se hned po brutálních incidentech vracejí ke svým povinnostem, přičemž v reálném životě by museli připravovat a podávat zprávy.

„Laboratoř“ nemůže vždy přijít na věci během několika hodin. Práce s důkazy DNA může někdy trvat týdny a měsíce. Kromě toho se specialisté z laboratoří neúčastní na každém případě z důvodu omezených rozpočtů.

Attorney balance advocate antique beautiful blind blindfold

Často vidíme televizní detektivy, jak se hádají o to, do koho kompetence případ spadá, ale ve skutečném životě je všechno jinak. Různé orgány činné v trestním řízení obvykle dobře spolupracují a nepouštějí se do bouřlivých debat.

zeny
PR článek

Nejnovější články

Další články autora